Barcelona - Vahemere pärl

Elamuste linn
Vaata lähemalt

Welcome to Ibiza!

ibiza@spain24.ee
Vaata lähemalt

Meil paistab alati päike

spain24.ee
Vaata lähemalt

Spain24.ee Gran Canarial

Olete oodatud!
Vaata lähemalt

Welcome to Ushuaia!

ibiza@spain24.ee
Vaata lähemalt

Welcome to Ibiza!

ibiza@spain24.ee
Vaata lähemalt

Ibeeria hästi hoitud saladus - jamon

Autor: Ave Riisberg, ave@spain24.ee 

Pildid / - JAMON1 

“Sajandite vältel on siga Hispaanias päästnud oluliselt rohkem elusid kui penitsiliin”, on öelnud arst ja humanist Gregorio Marañón.  Ja seda väitis ta ajal, mil Flemingu poolt avastatud antibiootik näis olevat kõiki maailma hädasid raviv taevamanna.

Kui küsida Hispaanias käinud inimeselt, et mida ta nägi või teada sai, siis üks asi, mida pea kõik teavad, on  JAMÓN. (loe: hamon). Tegemist on õhkkuivatatud või vinnutatud toorsingiga, hispaanlaste au ja uhkusega. Mäletan kunagi kedagi kommenteerimast, et jamon´i söövad kõik alates sellest hetkest, kui hambad suhu tulevad, kuni hetkeni, mil nad ära kaovad :)

Kindlasti ei ole jamon mitte pelgalt kõhutäide, vaid eluviis. Hispaania on jamon´i kodumaa  “par l'excellence”.

Pildid / - Jamon2

Sirvides restoranide menüüsid või silmitsedes seakintse müüvaid poelette, tekib paratamatult küsimus, et mille järgi aru saada, mida ostma peaks ja milline sink on hea.  Maitse üle muidugi ei vaielda, kuid siiski on olemas mingid kriteeriumid, mis aitavad valikut teha.  Enamasti arvame, et kõige kindlam on kohalikult nõu küsida, kuid statistika väidab, et vähemalt pooled hispaanlastest ei tee vahet serrano singil ja ibericol (seletan veidi hiljem), samas kui 85% küsitletuist oli eelnevalt väitnud, et teavad täpselt, mis on mis. Samuti ei saa lootma jääda müüja peale, kelle jaoks on enamasti olulisemad müüginumbrid kui kliendi informeerimine. Singieksperdid teavad, et heauskse kliendi petmine on enam kui tavaline.

 Pildid / - Jamon3

 Siinkirjutaja arvas algul, et sink on sink, ent mida enam teemasse süvenesin, seda keerulisemaks teema muutus. Samas muutub ka maitsemeel järjest tundlikumaks ja nõudlikumaks.

Vaatamata sellele, et sealihast  valmib väga palju hõrgutisi, ei ole looma ennast mitte alati hinnatud. Suisa vastupidi - seale on antud hulk nimesid, milledest ühtki ei saa kauniks pidada. Enamus neist nimedest on lihtsalt sünonüümid jälkusele, põlgusele, nurjatusele ja räpasusele. Piisab, kui meenutada, et vanasti ei suutnud inimesed looma nimegi kõvahäälselt välja öelda, ilma Jumalalt koheselt andestust palumata. Ühtki teist kodulooma ei ole nii ülekohtuselt koheldud kui siga.  Häbiväärne ja roojane elukas, nii et isegi tema nimi on solvav. Ent kõik muutub, kui rääkida seast kui tootest. Siis saab sellest põlatud elukast talvelootus, mis aitab raske perioodi üle elada, või kaasavara lastele, kes oma elu alustavad.  Avalikult põlatud, kuid salaja väärtustatud ja austatud. Öeldakse, et leib ja siga on Hispaanias olnud ja on jätkuvalt kilbiks kõikide õnnetuste vastu.

 Pildid / - Jamon4

Ent mitte alati ei ole siga nii alahinnatud olnud. Tänapäevalgi leiab Hispaaniast märke kunagisest tootemloomast. Kui rääkida sea tähtsusest gastronoomias, siis Rooma kuldajastul peeti Hispaniast tulevat sinki ja muid sealihatooteid delikatessideks. Samuti oskasid sellest tagasihoidlikust loomakesest valminud sinki hinnata Prantsuse valitsejad Louis XIV ja Louis XV. Hispaania kuningas Carlos IV aga tõstis kavaleriseisusesse tunnustatud vorstimeistri, kes pidi vastutama selle eest, et monarhi laualt ei puuduks mitte kunagi ibeeria sea liha ja muud vorstitooted. Õukondlased, kes üritasid igati valitseja meele järele olla, järgisid kuninga käitumist ka söögilauas, mis tähendas, et ibeeria sea lihast toodete tähtsus ja populaarsus kasvasid järsult.

Oli aegu, mil kodusead siblisid rahulikult mööda tänavaid prügihunnikutest toidupalakesi  otsides. Ent 12- nda sajandi Pariisis näiteks see keelati ära kuningas Luis VI poolt, peale seda, kui tema poeg, nooruke prints, ootamatult hinge heitis.  Felipe läbis hobusel  üht kitsukest tänavat, kui üks siga hobuse jalge vahelt läbi jooksma juhtus. Selle tulemusel kukkus troonipärija nii õnnetult, et ta juba järgmisel päeval ära toonelasse kutsuti. Et keeluga loomade kaitsepühakut Püha Antoniost mitte pahandada, lubas seadus teha erandi pühakule mõeldud kloostri maadele tingimusega, et kärsakandjatele seotakse kaela kellukesed. See keeld muidugi hiljem tühistati.

Sõltumata sellest, kui hinnatud või põlatud notsud läbi ajaloo on olnud, on nad ometigi olnud ja on jätkuvalt tähtsal kohal nii mütoloogias kui nn linnalegendides. Legend räägib, et läänegootide kuninganna Pedauca olevat olnud  oma lummava ilu tõttu väga nõutud mõjukate härrasmeeste hulgas. Üks mõisahärra olla aga olnud tüütavalt tormakas ja pealetükkiv ning kuninganna ei suutnud tema tähelepanuavaldusi kuidagi tõrjuda. Viimases hädas palus kuninganna appi kõrgemad jõud, mis ta seaks muutsid. Ei vaja vist lisamist, et ulja mõisahärra armastusest põlev süda jahtus hoobilt.

Möödunud aegade jooksul on siga mõnes piirkonnas olnud erilise kaitse all, neid ei tohtinud ei puutuda ega ohverdada. Vanad egiptlased võisid sealiha süüa vaid täiskuu ajal. Samas kui heebrealastele oli sealiha söömine võrdväärne puhastusrituaaliga. Mõnes piirkonnas oli notsu hea õnne märgiks või maiste ihade sümboliks  ent budistide jaoks oli loomake  hoopis ignorantsuse võrdkujuks.

Tänapäeval ei pöörata legendidele enam nii palju tähelepanu, kuigi aeg- ajalt satub rõngassaba uudistesse mitte ainult seoses singitootmisega, vaid ka religioossetel põhjustel. Hispaanias elab hetkel päris palju islamiusulisi, kes on veendumusel, et tulles võõrale maale, ei pea nemad end painutama siinsete seaduste ja kommete järgi, vaid vastupidi.

Üsna hiljuti andis La Linea´s ühe kooliõpilase vanem kohtusse õpetaja, sest viimane oli rängalt solvanud oma õpilase religioosseid vaateid. Tunni teemaks oli tegelikult Hispaania kliima ning ühena näidetest kliima erinevuste kohta kasutas õpetaja ibeeria sea kasvatuspiirkondi. Lapsevanemad ei suhelnud õpetajaga ega seletanud omi seisukohti, selle asemel pöördusid nad koheselt seadusesilma  poole.

Kõik mäletavad ilmselt kaheksajalg Pauli, kes sai kuulsaks oma uskumatu ennustusandega vahetult enne jalgpalli MM-i.  Siinmail küttis kirgi aga üks tore ibeeria notsu, kelle puhul oldi veendunud, et just tema teab, kes peaks saama uueks Bilbao Athletico jalgpalliklubi presidendiks. Põrsake, kes oli vaid kaks kuud siin ilmas veetnud, omas silmavaadet, mis ei jätnud külmaks kedagi. Igaüks, kes talle otsa vaatas, teadis, et TA teab! Ja näeb olevikust märksa kaugemale. Kahe kandidaadi fotode ette pandi talle valmis maitsev kokteil tammetõrudest ja muust heast-paremast ning notsuke asus sööma seda, mis oli pandud Josu Urrutia foto ette. Ei tea, kas see ports oli suurem ja maitsvam või tõepoolest omas põrsake üleloomulikke võimeid :)

Pildid / - Jamon5

Pórsas “Pol” táhtsat ennustustóód tegemas

Ainus asi, mis toidab, on söömine, seega on aeg legendide juurest “asja” juurde tagasi pöörduda. Olles otsustanud poest seda jamoni-nimelist head kraami hankida, leiame eest kõiksugu imelikke sõnu:  “cebo”, “bellota” jne. Üritan siis ekspertide abiga teema lahti harutada ja veidikene arusaadavamaks teha.

Kõigepealt ehk seda, et kõik ei ole üks ja sama siga. Erinevaid seatõugusid on palju, kuid üldiselt klassifitseeritakse sead kahte kategooriasse: ibeeria sead ja mitteibeeria sead. Siit omakorda jaotatakse mitteibeeria sead kolme gruppi: 1) rasvased 2) poolrasvased 3) mitterasvased. Kõige parem, kui siga on suur ja rasvane, sellisel juhul peab ta ilmselt vastu naturaalsele vinnutusprotsessile.  Jamon tähendab seakintsu, mida on soolaga õhkkuivatatud pika aja vältel. Tegelik valmimine toimub peale kuivamist niinimetatud valmimiskeldrites. Umbes kúmne-kraadise temperatuuri juures tekib singikintsu välispinnale väärishallitusseen. Seda aga, et hallitus asja juurde kuulub, paljud välismaalased ei tea. Ilmselgelt on siin väga palju väikseid nüansse, mida mitte ükski tootja ei avalda. Need saladused antakse edasi põlvest põlve, mille tõttu iga tootja toode on omanäoline. Jamon valmib tänu soolale, kannatlikkusele, teadmistele ja hoolitsusele.

Pildid / - Jamon6

Jamon- Bodegas Joselito

Et valmiks üks tõeliselt hea sink, on selleks vaja umbes viis aastat pühendumust ja tõsist tööd. Suurem osa hetkel eksisteerivatest tootjatest, kes on tuntud kvaliteetse toote poolest, on pere-ettevõtted.

Rahvatarkuski ütleb, et singi valmistamisele aitavad kaasa kolm vaimu, igaüks neist lisab ühe elemendi - aja, kogemuse või kujutlusvõime.

Jamon/ sink tekkis vajadusest liha säilitada ajal, mil ei olnud külmkappe. Vanasti tapeti sead kõige külmemal ajal, et liha võimalikult kaua söögikõlbulikuna hoida. Kintsude (jalgade, sest tegelikult kasutakse nii ees- kui tagajalgu) ainus säilitamismoodus oli vinnutusmeetod. Esmalt pandi liha soola sisse, et eemaldada üleliigne niiskus. See, et sellega kaasnes lisaks pikale säilivusajale suurepärane maitse, oli meeldiv üllatus. Väga tähtis on, et kints oleks perfektselt veretustatud. Piisab vaid ühest vereklombist, et singile tekiks väga ebameeldiv lõhn.

Pildid / - Jamon7 

Otse loomulikult ei saa igast seast kõige paremat ja kvaliteetsemat sinki. Seda enam, et hea ja kvaliteetne ei ole mitte kõigile kättesaadav. Näiteks rasvatust seast tehakse samuti “jamon´i”, kuid kõige madalama kategooria oma. Seda, mida pakutakse enamuses söögikohtades ja milles on “jamon´i” täpselt nii palju, et tehtud on ta samuti kintsust või esijalast, kuid kõik muu jätab soovida. Küll aga valmib see sink väga kiiresti ja on enamusele taskukohane.

Poolrasvase sea puhul saab juba ka kvaliteedist rääkida. Vindumisaeg on kuni 12 kuud. Selleks ajaks on sink saavutanud oma maksimaalse kvaliteeditaseme. See tähendab, et ei saa võtta rasvatut või poolrasvast siga ning vinnutada teda liiga pikalt, sest see n.ó.valmiks üle. Võrdlusena võib tuua lihtsa lauaveini, mida ei saa samuti hoida 10 aastat, sest see läheks lihtsalt halvaks. On mitmeid seatõugusid, mis on sobilikud kiireks vinnutamiseks ning tooted neist on odavad, ent ei sobi kvaliteetsingi valmistamiseks.

Kui tegemist on mitteibeeria seaga, kes on pärit farmist, siis puudub neil näiteks ibeeria sigadele omane muskulatuur, sest viimased saavad nautida vabalt liikumist mööda rikkalikke karjamaid.

Mitteibeeria seast tehtud sinki tunneme üldiselt nime all “Jamon Serrano”. See tähendab, et looma tapmisel eelistati alati külmemaid mägede piirkondi - SIERRA, sellest ka nimi - Jamon Serrano.

Parima singi saamiseks otsivad tootjad rasvast looma. Huvitaval kombel on aga just rasv see, mida suur osa tarbijaid ei soovi. ( rasva kasulikkuse juurde tulen hiljem).

Jamon Serrano ehk mitteibeeria seast tehtud sink on igapäevane ja hinnaklassilt väga palju soodsam kui ibérico. Mitte ükski sink ei tõmba nii palju tähelepanu kui “ibérico” (ibeeria). Antud juhul on tegemist enam kui 50% osas puhta seatõuga. Siit tulebki märgistus Denominacion de Origen (päritolunimetus), mis on Hispaanias kvaliteedimärgiks. Singiturul on märgiga D.de O. tootjaid vaid mõned üksikud.

Sama oluline kui seatõug, on ka notsude toidulaud, mis hea tulemuse saamiseks peab olema esmajärguline. Söögilauda lähemalt uurides leiame, et mitte ibeeria sigade puhul on ninaesiseks peamiselt teraviljast tehtud kuivtoit . Ibeeria sea puhul aga kombinatsioon kuivtoidust, tammetõrudest ja sellest, mida sead värskelt heinamaalt omapäi leiavad. Sõltuvalt sellest, mida ruigamid söövad, saadakse erinevad singikategooriad.

 Pildid / - Jamon8

Ülitähtsaks ibeeria sigade puhul peetakse, et nad oleksid õnnelikud, sest ka see tõstab liha kvaliteeti. Tootjad jälgivad hoolikalt, mida loomad söövad ning kuidas nad end tunnevad. Notsude koduks on aga kaugele laiuv maa, mis näib ajast väljaspool seisvat. Sajanditevanused puud seisavad heinamaadel, mis kevadel lilledest kollased ja lillad on, ning mille rohi on sügiseti kaetud tõrudega. See maastik on Dehesa ning seal, korgitamme ja kivitamme metsades loomakesed nuumavadki end sellega, mis kärsa ette jääb ning sügisel on selleks pea-asjalikult  tõrud, mida üks notsu jaksab päevas ära süüa pea seitse kilogrammi .

 Pildid / - Jamon9

Tihti ollakse arvamusel, et ibeeria sigu ja temast tehtavat sinki saab vaid Hispaaniast. Tegelikkuses on sama notsu ka Portugalis. Nagu ütleb üks tunnustatud tootja E. Tomás: “Väga tihti juhtub, et sead söövad hommikusööki Portugalis, einestavad sealsamas, seejärel käivad “asjal” Hispaanias, naasevad Portugali vett jooma ning saabuvad tagasi Hispaaniasse.”

Kui loomad iseseisvalt mööda mägesid ja orge seiklevad, peab neid karjatama ja valvama, et kõik põrsad tammetõrudele ligi pääseksid. Muidu juhtub, et suuremad kosuvad veelgi ning väiksemad jäävad nn tammetõrukategooriast välja. Selleks, et tegemist oleks kõige kõrgema kategooria singiga, peab sea eluskaal olema vähemalt 150 kg. Kui kaal on näiteks 149 kg, jääb selline kärsakandja sellest seltskonnast  välja.

Need kõversabad, kes sellesse gruppi ei saa, moodustavad omakorda uusi kategooriaid, ent selle lähemalt valgustamine ajaks teema juba liiga keeruliseks.

Lühidalt, vahe jamon ibericol (ibeeria sink)  ja jamon iberico de bellota´l (ibeeria tammetõrusink) on see, et sead, kellest viimati nimetatud sink toodetakse,  on viimase osa oma elust saanud nautida rohkelt tammetõrusid ning on saavutanud vajaliku kaalukategooria. Maitse järgi tavatarbija neil kahel üldiselt vahet ei tee, kuid märkimisväärne vahe on olemas hinnas. See on ka koht, kus kõige enam pettuseid esineb ja loomulikult tõmmatakse haneks eelkõige välismaalasi. Kuidas seda vältida? Ega eriti ei saagi. Kõige kindlam on valida ibeeriasea toodetele keskendunud spetsiaalne kauplus, kus on oma püsiklientuur ning kõrge prestiizh.  Üks sellistest on Enrique Tomás nimelised kauplused.

 Pildid / - Jamon10

Väga tihti kuuleme väljendit “pata negra”, mis tõlkes tähendab musta jalga. Üldiselt on kombeks kõikidel singikintsudel sõraosa mustaks värvida, kuid mitte kõikidel sigadel ei ole sõrad loomulikult musta värvi. See ei ole kategooria, mille järgi sinki valida. Seda võib tõlgendada nii, et Pata Negra puhul on tegemist Ibeeria singiga. Muide, on olemas ka samanimeline väga hea punane vein J Ribera del Duero piirkonnast ning reservade puhul on hinna ja kvaliteedi suhtes antud hindeks keskmiselt 7,8 (10 punkti süsteemis).

Et oleks veidi arusaadavam, mida pakutakse, siis…

JAMON SERRANO- mitteibeeria siga, teisisõnu ka valge siga.

Vinnutusaeg: 9-12 kuud- keskpärane tulemus

                       12- 15 kuud, reserva

                       Enam kui 15 kuud- gran reserva

Esijala puhul saadakse samaväärne tulemus tagajalaga võrreldes vastavalt 9 & 12 kuuga. Et esijalg on väiksem ja õhem, siis kestab ka vindumisprotsess lühemalt.

Hiljuti kehtestati Jamon Iberico puhul uued nõuded ja kategooriad, mis jätavad hetkel kolm  kehtivat kategooriat:

JAMON IBERICO de CEBO De CAMPO- vinnutusaeg on kuni 36 kuud, sõltuvalt jällegi kaalust ja tõupuhtusest. Nende sigade toidulaual on lisaks söödale ka kaunviljad ja kuivtoit ning loomi karjatatakse osaliselt karjamaal.

JAMON IBERICO de CEBO  puhul on vinnutusaeg järgmine: 14 - 36 kuud. See ei ole nii täpselt määratletud kui Serrano puhul. Vinnutusaeg sõltub eelkõige sea suurusest. Need sead toituvad peamiselt söödast (cebo- sööt) ja karjamaadele ei pääse.

JAMON IBERICO DE BELLOTA- tammetõrusink, vinnutusaeg on keskmiselt 24 - 38 kuud, kuid võib olla ka 48 kuud. Mida suurem kints, seda pikem on vinnutusperiood. Need põrsad saavd teatud osa oma elust toituda tammetõrudest  (bellota - tammetõru). See on hinnaklassilt kõige kallim ja tavabaarides ning restoranides ei pakuta vähese lábimüügi tõttu.

Jamon ibérico- t, sõltumata kategooriast, saab teha ainult ibeeria seast. Selle singi tootmist peetakse loodust säästvaks ning loomast lugupidavaks. Seda seetõttu, et loomad naudivad suhtelist vabadust vastupidiselt teada-tuntud seafarmidele, kus loomale on ette nähtud vaid üks ruutmeeter eluruumi isendi kohta. Samuti ei ole kombeks siga tappa kohe peale transportimist, sest siis on loom stressis ja see mõjutab jällegi lõpptulemust.

Milline sink on kõige parem ja kui suurt tükki/ kintsu osta?

Maitsemeeled  on erinevad, kuid on palju inimesi, kes on absoluutselt truud konkreetsele brändile. Samamoodi nagu ollakse näiteks tingimusteta Barça fänn. Üldiselt on aga enam- tunnustatud tootjad Jabugo ja Joselito (pärit Guijuelo´st), Huelva ja Extremadura. Ent  kindlasti peab ikka ise omaenda maitse jägi otsustama J

Väga hea singi puhul peaks meeles pidama, et mitte keegi ei söö sinki selleks, et sellest kõhtu täis saada. Samas, kõige kallim ei pruugi olla kõige parem. Sink peab pakkuma sööjale naudingut ning keskmiselt saab seda alates 30 eur/ kg eest. Väga hea sink maksab 15 eurot/ 100 grammi.

Pildid / - Jamon12

Enrique Tomás´i kauplus

Kauplustes müüakse palju sellist sinki, mis ei ole nn küps, sest mitte ükski tootja ei ütle mitte kunagi, et tal ei ole sinki. Mis sest, et parima tulemuse saamiseni läheks veel aega - äri on äri.

Üks 7 kilone sink kaalub algselt 14 kg. See tähendab, et õhkkuivades kaotab tükk keskmiselt 50% oma algsest kaalust. Ning kui söömas ei ole suuremat seltskonda, ei ole mõtet liiga suurt kogust korraga osta, sest kõige halvemini mõjub singile järsk temperatuuri muutus. Kui osta tervet kintsu, siis mitte üle 8kg kaaluvat ent samas ei maksa ka liiga kerget kintsu osta, sest sellisel juhul maksaks ostja peamiselt kondi eest.  5kg- st kintsust saab keskmiselt 2 kg sinki.

Kuidas lõigata ja süüa?

Halvasti lõigatud liha ja õigesti lõigatud liha vahe on sama, kui näiteks juua head šampanjat papptopsist või pokaalist.

Pildid / - Jamon13

On levinud igasugused arvamused tükkide suuruse ning laiuse kohta, kuid oma kodus lõikab ígaüks ikka täpselt nii, nagu temale meeldib. Oluline on see, et lõigud oleksid võimalikult õhukesed, praktiliselt läbipaistvad.  Kui tahta korrektne olla, peaks lõik olema sama lai kui pikk ja äärde peaks jääma natukene rasva.  Lõikamisel peab olema ettevaatlik, sest õnnetus ei hüüa tulles.  Aastas registreeritakse singilõikamisõnnetusi umbes 57 000, kõige enam just jõulude ajal, sest singikints ei puudu mitte ühestki korralikust kingipakist. Proffidel on muidugi ka spetsiaalne nuga olemas - pikk, õhuke, paenduv ning hästi terav. Säärase noa hinnad jäävad vahemikku 100-200 eurot.

Selleks, et kints paigal püsiks ja seda  lihtsam lõigata oleks, kasutatakse “jamonero-t”, tõlkes: kintsuhoidjat, mis hoiab kintsu paigal mõlemalt poolt.

Pildid / - Jamon14

Traditsiooniliselt lõigatakse alati käsitsi, kuid baarides on tihti olemas lõikurid ning vahel ostetakse sisse kondita sinki. See tähendab, et kont on kintsust eemaldatud. Tavaliselt ei tehta seda kõrge kvaliteedilise singi puhul, sest kondi eemaldamisega langeb ka kvaliteet. Sink ise maitseb kõige paremini toatemperatuuril ning soovitatav on seda säilitada kuivas ja võimalikult jahedas, küttekehadest võimalikult kaugel. Lahtilõigatud singiviilusid tuleks hoida külmkapis, kuid enne tarbimist on mõistlik need aegsasti välja võtta, et sink saavutaks enam-vähem toatemperatuuri. Lahti lõigatud kintsu peaks katma puhta rätikuga, et seda liigse valguse ning õhu eest kaitsta ning ühtlasi hoida eemal kärbsed, et need sinna omi “asju” toimetama ei läheks. Vanasti soovitati lõigatud koht katta eemaldatud rasvatükiga, kuid enam mitte. Seisnud rasv annab singile ebameeldiva maitse.

Rasva osas on olnud palju erimeelsusi. On neid, kes ütlevad, et see on singist parim osa, on neid, kes selle alati eemaldavad nng olen näinud ka kohalikku, kes võttis seda isikliku solvanguna, kui välismaalane ei soovinud rasvaosa süüa ja selle eemaldas. See kohalik ei pidanud paljuks ka turista suunas solvangut teele saata. Ignorantsetele tuleb andeks anda J Antud juhul siis kohalikule. Maitse asi. Kellele meeldib, see sööb. Kohustust selleks ei ole ja mis puudutab tervislikkust, siis kõik on hea, kui seda mõõdukalt tarbida. Targemad soovitavad süüa seda osa rasvast, mis on tüki sees, ning eemaldada äärel olev osa.

 Pildid / - Jamon15

On neid, kes arvavad, et sink on kaloririkas. Tegelikult pole see  sugugi tõsi. On isegi neid, kes peavad jamon´i-dieeti. Suve lähenedes on seda ju hea teada ;) Üleüldse on päris palju põhjuseid, miks jamóni sööma peaks – see on rikas B-vitamiinide poolest, eriti B1, B2 ja niatsiin, ta sisaldab 50% enam proteiine kui värske liha ning need proteiinid aitavad kaasa koestiku kasvu- ja uuenemisprotsessile. Samuti on jamon rikas tsingi, raua, magneesiumi, kaltsiumi ja fosfori poolest. Singis sisalduvad rasvhapped on enamalt jaolt oleiinhapped, mis soodustavad “hea” kolesterooli teket, vähendades samal ajal “halva” kolesterooli taset.

Söömise osas aga on ainuõige moodus teha seda kätega. Maitseb paremini. Tundub nagu see kõige parem osa oleks just näpuotstel. Otsi palju sa otsid, aga ei leidu hispaanlast, kes läheneks jamonile noa ja kahvliga.

Jamonist on kirjutatud palju raamatuid ning ka internetist leiab palju lisainfot, kuid loodetavasti see väike ülevaade aitab selles kompleksses singimaailmas veidi paremini orienteeruda. Sink on hispaanlastele sama tähendusega nagu  prantslastele šampanja, norralastele lõhe või šveitslastele šokolaad. Enamus peab seda tõeliseks gastronoomiliseks naudinguks, mis ei ole jätnud ükskõikseks  lihtinimesi ega kroonitud päid. Kes ei saa või ei soovi seda liiga tihti toidulauale panna, kohtab teda siiski igal sammul. Kõnekeeles on jamon leidnud endale väga kindla koha. Näiteks, kui tahetakse öelda, et daam näeb hea välja, siis öeldakse “Jamona” (loe: hamona). Või lause: ¿Pero qué dices? (mis sa räägid?) ¡Y un jamon! (Ma ei usu seda!) ,jne, jne. Statistikata ei saa ka kuidagi lõpetada: Hispaania diplomaatiline korpus kingib kõige enam just seakintse (pildil náide uhkest jóulupakist) ning Hispaania Postist varastatakse neid ka kõige enam. Seda eriti jõulude ajal.  

Órn ning aromaatne sink lausa sulab suus ning järele jääb pähkline- soolane maitse, millest kuidagi kúll ei saa..

 Pildid / - Jamon16 

¡Buen provecho!

 

Kasutatud kirjandus:

H.Kliczkowski “Ham”

Enrique Tomás “Grandes mentiras sobre el jamon”

Gómez Sierra, Juan Carlos “El Jamon, elegirlo, cortarlo y saborearlo para torpes”

Timoteo Gutierrez, David Jurado “Cordoba en la Mesa”

Ministerio de Agricultura “Una imagen de Calidad- Los productos del cerdo ibérico”

Wikipedia

Video, kuidas lóigata jamon´i: https://www.enriquetomas.com/empresa/como-cortar-un-jamon/

Manual de Joselito:  https://www.youtube.com/watch?v=B1DnJFRCLQA#t=84

Iberian Pig: http://www.youtube.com/watch?v=sFIF8kkexyQ    Inglise keeles ja vaatamist vaart, juba kasvoi vaadete parast

Fotod: internet

03.04.2014