Welcome to Ushuaia!

ibiza@spain24.ee
Vaata lähemalt

Spain24.ee Gran Canarial

Olete oodatud!
Vaata lähemalt

Welcome to Ibiza!

ibiza@spain24.ee
Vaata lähemalt

Barcelona - Vahemere pärl

Elamuste linn
Vaata lähemalt

Welcome to Ibiza!

ibiza@spain24.ee
Vaata lähemalt

Meil paistab alati päike

spain24.ee
Vaata lähemalt

Alhambra, Granada, Andaluusia

 

Alhambra, Granada, Andaluusia

 

La Sabika mäel asuv paksudest müüridest ümbritsetud keskaegne linnake Alhambra, on Hispaania enimkülastatud vaatamisväärsus, mis meelitab imetlejaid igast maailmanurgast.

Sajandite vältel on paljud sõnasepad üritanud Alhambra paleede  ning aedade nõiduslikku ilu sõnadeks vormida, kuid alati on midagi puudu jäänud. Alhambra peidab endas saladusi igal sammul. Aegade jooksul on legendid ja ajalugu omavahel nii läbi põimunud, et raske on üht teisest eristada. Olgu nendeks siis loendamatud lood vahitornides vangistuses oma unistuste printsi ootavatest printsessidest, müüri alla peidetud varandustest, paleede varjatud käikepidi vaikselt salateateid kohaletoimetavatest eunuhhidest ja armukadedusest tingitud õukonnaintriigidest või võimuhimust põhjustatud mõrvadest. See imekaunis Nasriidide dünastia valitsusajal, XIII-XV sajandil, ehitatud arhitektuuripärl  ei olnud mitte ainult Hispaania mauride valitsusaja võimukantsiks vaid terve islami läänemaailma võimukeskuseks.

 “al-Qal´a al-Hambra”, ehk Punane Kindlus või Loss, on kogumik paleedest, aedadest, siseõuedest ning salakäikudest, mille ehitajad ei ole teinud ühtki liigutust ilma konkreetse tagamõtteta. Igal asjal, igal sümbolil, on oma tähendus. Varjatud sümboolika taga näeb tähelepanelik uudistaja prohvet Muhammedi koobastes mõtisklemise perioodi või moslemite seitset taevast, mida saab näiteks imetleda Lõvide siseõues. Pea kahesaja viiekümne aasta vältel on paleed näinud palju erinevaid valitsejaid, kuid kõik nad on andnud endast sõltuva tekitamaks tunnet, et taevas on toodud alla maa peale või on kodu ehitatud otse taevasse. Mis kristlase jaoks oli iseenesest mõistetav ja tavaline, oli araablastele kättesaamatu ja paradiisilik- kõik see, mis saab islamiusulistele osaks teispoolsuses. Olles kogenud kõrbe põletavat kuumust, näinud miraazhidena ilmuvaid ning seejärel hajuvaid oaase või tundnud piinavat veepuudust, ei pidanud nad midagi sellest tavaliseks. Selle kinnituseks näeb paleede siseõuedes ning aedades igal sammul kauneid veekogusid ja purskkaevusid ning hurmavaid lilleaedasid, mille kastmiseks pidid nutikad arhitektid Darro jõe ümber suunama. Kõige selle ilu juures aga hetkeksi unustamata, et inimene on alati Maa ja Taeva vahepeal ja nii ka sultan- alamatest veidi kõrgemal, kuid Allahhist alati madalamal.

Alhambrast veidi allpool on tõeliselt andaluusialik ning romantiline Albaicini linnaosa, kus käivad kauni vaate taustal kitarre tinistamas mustlased või jalga puhkavad ja kohalikke hõrgutisi nautivad turistid. Nii mõnedki on lasknud fantaasial vabalt rännata ja kujutanud endid paleedes siidipatjadel lesimas ja teed nautimas. Samal ajal, kui kuldses puuris elanud haaremidaamid unistasid jalutuskäigust linnarahva hulgas. Eks alati on seal parem, kus iseennast ei ole, ent mõtted on ju vabad.

Ilu on alati vaataja silmades, kuid ühes on kõik üksmeelsed: kes ei ole Alhambras käinud, see ei ole Hispaaniat näinud!

Tekst ja fotod Ave Riisberg

Pildid / - Image 11Pildid / - Image 5Pildid / - Image 8Pildid / - Image 4Pildid / - Image 9Pildid / - Image

 

28.03.2014