Spain24.ee Gran Canarial

Olete oodatud!
Vaata lähemalt

Gran Canaria

Õnnistatud minikontinent - Gran Canaria

Spain24.ee nimel tervitab teid sellel imekaunil saarel Ave Riisberg: ave@spain24.ee

 Ere päike, sügavsinine ja kohati ähvardav Atlandi ookean, helge pilvitu taevas, kuldsed liivaluited ning tuules uniselt õõtsuvad kanaari palmid - see ongi pilt, mis silme ette kerkib, kui tuleb juttu sellest Aafrika ranniku lähistel asetsevast saarekesest Gran Canariast.

Alles mõned sajandid tagasi tunti Gran Canariat kui ähvardavalt suurte koerte saart. Isegi kurjusejumal olla võtnud öö hakul ohtliku koera kuju, et eksinud või hiliseid teekäijaid kimbutada. Ent ajad on muutunud, inimesed ja kombed ühes sellega. Koeri enam päris sellisel kujul ei ole, kuid saar on endiselt ja pakub oma külalisele märksa rohkem kui vaid päike ja meri. Gran Canarial on ohtralt peidetud saladusi, mida mitte igaühele ei reedeta.

Pildid / - 5

Puhkuseparadiisina on Gran Canaria olnud väga populaarne juba aastakümneid. Siit on ilmselt saanud alguse ütlus, et kõik turistid on rootslased, sest sügaval Franco-ajal ei olnud bikiinid Hispaanias just tavaline nähtus. Nii mõnedki mehepojad sõitsid pikki vahemaid läbi vaid selleks, et näha välismaiseid mitte väga kaetud iludusi. On neidki, kes väidavad, et bikiinid päästsid Hispaania. Olgu sellega kuidas on, kuid randade osas ei pea pettuma küll ükski puhkaja. Maspalomase liivaluited rõõmustavad silma ja tõotavad mõnusat rannapuhkust koos näiteks kaamelisõiduga, mis tekitab tunde justkui oleks Sahara kõrbesse sattunud.

Kohe Maspalomase liivadüünide vahetus läheduses on õdus ja meeldiv Costa Meloneras koos kuumal suvepäeval jahutavate purskaevude ja meelitavate spaadega. Rannapromenaadil on lisaks headele restoranidele klienti pikisilmi ootavad butiigid ja õdusad kohvikud. Aktiivsemad võivad sealsamas oma surfioskused proovile panna või koguni surfitunde võtta. Seda muidugi mitte ainult siin. Valik on hea üle terve saare ja ei ole mingi saladus, et päris mitu surfispordi endist maailmameistrit on just siia oma klubid rajanud. Ja muidugi räägivad siin korraldatavad rahvusvahelised võistlused endi eest. Mõnus tuuleke ja kõrged lained on ju iga surfiaustaja unistuseks!

Saare lõunaosas Playa del Inglesis, kus ööklubid ja diskoteegid puhkepäevi ei pea, on pidutsejatele ohtralt tegevust. Vaiksemat piirkonda või rahulikumat und eelistavad puhkajad leiavad mõnusad bungalod Maspalomasest, kus pea iga kompleksi juurde kuuluvad nii tennise- kui padeliväljakud ning lisaks on haljasalad varustataud heade jalgrattateedega kus ka hilistel õhtutundidel on liikumas nii kohalikke kui välismaalasi. Sport on moes.

Kõige tuntumast piirkonnast Playa del Inglesist vaid paarikümne minutilise sõiduteekonna kaugusele jääb võluv Puerto Rico kaluriküla. Kui kohalikku gastronoomiat mainida, siis värske kala on kõikide rannikuäärsete restoranide ja cofradiade (lihtsad söögikohad, kus tihti käivad pigem kohalikud, kuid mis on teada-tuntud hea ja värske kala ning mereandide poolest - sõltuvalt sellest, mida kalurid on sel päeval ookeanisügavustest kätte saanud) uhkuseks. Puerto Ricost võib enne või pärast mõnusat lõunat sõita katamaraaniga Puerto de Moganisse või minna vaala- ning delfiinivaatlusreisile. Suvisel ajal on muidugi ka nn ujuvad diskoteegid puupüsti rahvast täis. Igaleühele midagi.

Pildid / - Playa de Maspalomas2

Puerto de Mogan on vaieldamatult kõikide lemmik. Sellesse nn kohalikku Veneetsiasse viib eriti käänuline ja kurviline mägitee, mida kohalikud bussijuhid võtavad mängleva kergusega ning mis reisijaid vaimustusest või kohati ka närvikõdist kiljuma panevad. Kohale jõudes hakkavad silma jahisadama rannapromenaadi palistavad kookospalmid ning muidugi väikesed kanalid ja imehead söögikohad. Rand, silmailu ja meeldiv kõhutäis - kõike seda see väike rannaäärne küla pakubki.

Gran Canarial ei ole pakkuda tuhandete aastate vanuseid varemeid või ülivõimsaid keskaegseid kindluseid. Alles 500 aastat tagasi elasid kohalikud pärismaalased guanchid mägedes koobastes ja mõningate allikate põhjal järeldatakse, et neil puudus kirjaoskus ning kokkupuude teiste saartega. Võib öelda, et elati veel kohati kiviaegset elu. Hispaania konkistadooride tulek koos Columbuse avastusretkedega tõid moodsa elu ka siia. Maailmamere suuradmiral Columbus peatus saarel mitmel korral, viies siit kaasa pärismaalasi, musti koeri ning provianti. Samuti viidi siit kaasa suhkruroo kasvatamise oskus ning ei läinud palju aega mööda, kui pealinna Las Palmase sadamast sai Atlandi orjakaubanduse sõlmpunkt, kus mustad orjad Aafrikast ootasid laevu, mis neid siit edasi Euroopasse viiksid. Saarte ümber sajandite vältel varitsenud mereröövlid lisavad vürtsi veelgi.

Seega - vaatamata varemete puudusele ei ole õige see mõningate “tarkade” väide, et saarel ei ole ajalugu. On muidugi! Ent ega ta päris hotelli kätte ka ei tule. Natukene tuleb ikka liivarannast eemale minna ja see väike Hiiumaa suurune saareke ei ole ilmaasjata välja teeninud Minikontinendi nime. Kõrged, pea kahe tuhande meetriga  uhkeldada võivad mäed, sügavad ning just kevadel õrna roosasse ja valgesse rüüsse ehitud mandliorud ja vulkaanikraatrid, maalilised mägikülad teedel ekslevate veel metsikute kitsekarjadega, papaia-, mango- ja apelsiniistandused - kas seda on siis vähe? Aktiivsele puhkajale on lõputu valik matkaradasid, mägironimist, jalgratta- ja kanuumatku või sukeldumisklubisid. Tuleb vaid välja mõelda, mida soovida.

Pildid / - Maspalomase golfivaljak ja liivaluited

Lastega puhkajatele on loomulikult uhked vee- ning lõbustuspargid ja alles hiljuti rõõmustati saareelanikke hea uudisega, et pealinna hakatakse lähiajal rajama uut ja võimast akvaariumi, mis peaks meile paljastama paljud ookeanisaladused.

Neile, kes ei taha traditsioonilist hotellipuhkust, on üle saare väga hea valik turismitalusid või mõisaid. Põnevust ihkavatele soovitaks koguni koobaselamuid. Suur osa kohalikest elab ju siiani koobaselamutes. Selle peamiseks põhjuseks on meeldiv aastaringne 18-kraadine temperatuur ja rahu ning vaikus.

Üks mõnusamaid nn maaturismi piirkondi on kindlasti Agaete org. Lisaks hingematvatele vaadetele on siin lopsakad ja lõhnavad puuviljaistandsed ning kõige suurem kohalik uhkus - kohvipuud! Gran Canaria on ainus koht Euroopas ja ühtlasi ka kõige põhjapoolsem paik maailmas, kus kohviuba kultiveeritakse. Käsitööna valmiv kohv kuulub gurmeetoodete hulka ja on leidnud suurt tunnustust kaugemal ja lähemal. Vöimalikuks teeb selle troopiline kliima, kus temperatuurid ei lange alla 17 kraadi terve aasta vältel. Vaheldumisi puuvilja- ja kohvipuudega kasvatatakse ka ohtralt viinamarju. Ammu ei ole enam saladus, et Gran Canarialt pärit veinid kuuluvad Hispaania paremikku ja toovad koju ühe auhinna teise järel. Ainus mure - paljud kohad ei ole tänavalt lihtsalt sisseastumisvõimalusega. Kui on huvi natukenegi kohalikust elust osa saada ja saare parimat poolt näha, siis võtke aga julgelt ühendust ja lepime kokkuJ

¡Bienvenidos!