Barcelona - Vahemere pärl

Elamuste linn
Vaata lähemalt

Welcome to Ibiza!

ibiza@spain24.ee
Vaata lähemalt

Welcome to Ushuaia!

ibiza@spain24.ee
Vaata lähemalt

Welcome to Ibiza!

ibiza@spain24.ee
Vaata lähemalt

Barcelona

Kataloonia rannikul, kaunil laugjal maalapil Montjuici mäe jalamil, laiub üks rahvarohke ning mälestuste ja ilu poolest rikas linn, mida ühed kiidavad  iidse võimsuse ja teised kaasaegsuse poolest. Liigub ja tormab, kaootiliselt, ühest suunast teise ja päevast öösse, alati paarikaupa või koguni karjas ... See linn pole siiski New York, kus ööpimeduse saabudes hulguvad mööda tänavaid ja baare üksildased hinged. See on pigem nagu Pariis - tulvil armastust ja unistusi, vanemaid ja nooremaid paare, draamat ja komöödiat ning eelkõige lugusid, mis sünnivad spontaanselt, kaalutlemata, soovist mässata, muutuda ja ka muuta, soovist elada ühes kordumatus hetkes. Algselt Rooma koloonia, millest hiljem sai läänegootide palee, kust läksid teele sõjamehed, et püstitada lippe veel nägemata kaugetel maadel, sai kodusadamaks sadadele laevadele, ka neile, mis olid saabunud tundmatute kontinentide avastusretketelt. Sellest 15.sajandi kaubandusimpeeriumist on tänaseks kasvanud Hispaania tööstuskeskus. See on linn, kus ajalooga ei koonerdata ja mille tänavakividel me astume tõugatuna tema uhkusest ja võimsusest, kuid eelkõige kiivast armastusest linna vastu. Olgu elu kui tahes „puta vida“, sellel maagilisel linnal leidub alati jõudu ja optimismi, mida sullegi jagada. See linn on Barcelona!

Pildid / - 04

 

Üsna sageli öeldakse, et Barcelonas peitub midagi sõnul seletamatult maagilist. Seda peab lihtsalt tundma, tunnetama nagu kogu Hispaaniat.

Vaieldamatult on katalaanide kodulinn haruldane ja omapärane. Seda eelkõige kahel põhjusel: olemata ühegi riigi pealinn, on ta suurimaid linnu Euroopas, ja teiseks algas just Barcelonas Teine maailmasõda.

Sajandeid on paljud barcelonalased kandnud endas veendumust, et Barcelona ei ole Kataloonia ega ka Hispaania, kuigi see mõte ei pruugi meeldida miljonitele ja vastupidi. Võta siis kinni, mis ta on! Lihtsalt Barcelona? Metropol, kosmopoliitne linn, mil ei ole ühegi kindla rahvuse, keele ega kultuuri ängistavat ja kindlalt piiritletud identiteeti?

Kõverpeeglist kangastuv pilt lisab sellele müstilisele linnale vaid sügavust.

 Pildid / - 03

Hispaanlased ütlevad, et Las Ramblas Barcelonas on Hispaania tuntuim tänav. Sellest ühele poole jääb El Ravali linnaosa ehk chinatown oma pahamainelise kuulsusega ja teisele poole Barcelona vanalinn – Barrio Gótico. Linna algset asukohta ja vanust silmas pidades oli gooti kvartal ehk Barrio Gótico just see linnaosa, kus elanud kõige rohkem silmamoondajaid, nõidu, ravitsejaid ja muid ketsereid. Legende, mis Ciudad Vellast ehk vanalinnast jutustavad, on sadu – küll kummitavatest vaimudest, inimsööjatest, sarimõrtsukatest ja nõidadest.

Barcelona südames laiutab Plaza Cataluña, sõõrjas elevandiluu ja vanaroosat karva marmoriga kaetud väljak, mida ääristab raidkujude ja oliivipuude hallikasroheline müür. Nagu iga linna keskpunkt, nii on ka tuvidest tulvil Kataloonia-nimeline väljak paik, kuhu lepitakse kokku kohtumisi, kus korraldatakse kontserte ja ka protestiavaldusi. Plats ongi selleks igati sobiv, sest kõik teed viivad Plaza Cataluñale ja sealt edasi Kolumbuse monumendi jalamile.

 

Barcelona on tuntud ka kui gurmaanide Meka. Peale selle, et Hispaania hinnad ei hammusta nii valusalt nagu põhjamaade omad, ei koonerda katalaani kokad ka pakutavate roogade kogustega. Kuna Kataloonia asub Prantsusmaa külje all, leiab köögikunstis mõningaid prantsuse mõjusid, ent samapalju on siin säilinud ka eht hispaanialikku küllust ja maitserohkust. Maitsvama ja meeldejäävama toiduelamuse saab mõnes kõrvaltänava koduses söögikohas, kuid mitte Ramblase möllu peidetud restoranides, kus turistidelt kooritakse seitse nahka. Õhtuseks einestamiseks sobivad suurepäraselt Vila Olimpica ehk olümpiaküla restoranid, nende hulgas Barnabier, kust avaneb imeline vaade Vahemerele ja jahisadamale. Ka öömelu otsijatele on Vila Olimpica õige koht, sest korrus allpool, suurte väliterrassidega diskoteekidesse on sissepääs prii ja nagu ka mujal Hispaanias valatakse sealgi hundijalavett täpsemalt mõõtmata otse klaasi, kohati isegi kuhjaga ja voilà...

 Pildid / - 02